Archeologiczne odkrycia na Świętym Krzyżu
Dodane przez golddenar dnia 17 kwiecień 2013
Podczas prac archeologicznych prowadzonych od stycznia br. w jednym z krużganków klasztoru na Świętym Krzyżu odnaleziono 9 pochówków zakonników w trumnach z okresu od XV do XVIII wieku, ceramikę z XII w., kafle z XVI i XVII w. oraz piec z czasów średniowiecza.

Treść rozszerzona

Archeolog Czesław Hadamik odkrył pochówki zakonników i tajemniczy piec hypokaustyczny. Odnalezione szczątki doczesne zakonników zostały złożone w krypcie kaplicy Oleśnickich i są do dyspozycji antropologów. - Po zakończeniu prac zostanie zorganizowany dla nich pogrzeb. W trumnie benedyktyńskiej zostaną złożone przy kościele na zewnątrz, przy grobie o. Czesława Bartosza OMI r11; zapowiedział superior o. Zygfryd Wiecha OMI.

Ponadto w czasie prowadzonych prac archeologicznych we wtórnym nasypie pod posadzką krużganka odnaleziono ceramikę pochodzącą z XII wieku i późniejszą oraz wiele kafli pochodzących z XVI i XVII wieku.

Odkryto także piec z czasów średniowiecza, który służył do ogrzewania pomieszczeń klasztornych i był ówczesnym akumulatorem ciepła.

- Przewodami cieplnymi ukrytymi w ścianie rozchodziło się ciepłe powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Gdy palono w piecu przewody były zamknięte, po zagaszeniu pieca otwierano te przewody, by nagromadzone ciepłe powietrze mogło dotrzeć do wyznaczonych sal, czy to infirmerii, dormitorium bądź refektarza. Podobne piece odnaleziono w Wąchocku, Jędrzejowie i Sulejowie r11; wyjaśniał dr Hadamik.
Na temat prac archeologicznych ukaże się naukowa publikacja pod kierunkiem dr. Czesława Hadamika, w której znajdą się m.in. opisy obecnie prowadzonych archeologicznych prac, także i tych wcześniejszych, jakie były prowadzone na Świętym Krzyżu.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

za: http://nauka.wiara.pl/doc/1464158.Archeologiczne-odkrycia-na-Swietym-Krzyzu

galeria: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/tngallery?Site=ED&Date=20130308&Category=GALERIA11&ArtNo=308009989&Ref=PH