Poznań: Przy placu Wolności odkryto elektrownię przedwojennego k
Dodane przez golddenar dnia 17 kwiecień 2013
Na terenie jednej z posesji przy pl. Wolności w Poznaniu odnaleziono zabytkowy agregat z lat 20. XX wieku, który zasilał Kino "Słońce" - jedno z najnowocześniejszych w tamtym okresie kin w Europie!

Treść rozszerzona

Agregat odkryto w niewielkiej, przegniłej wilgocią i grzybem oficynie na terenie posesji przy placu Wolności 6. Zabytkowa mała elektrownia, która miała działać w przypadki awarii energetycznej w mieście, ma około dwa na trzy metry i składa się z kilku części: sterowni z marmurową płytą rozdzielczą firmy "Strzała" Ewarysta Namysła, silnika dwucylindrowego firmy Dessau i prądnicy szwedzkiej ASEA (na jej tabliczce znamionowej widoczna jest swastyka).
- To odkrycie ma ogromną wartość kolekcjonersko - historyczną - podkreśla dr inż. Piotr Janicki, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Poznaniu. - Nie mieści mi się w głowie, że stało to tyle lat i nikt o tym nie wiedział!

- Uświadamia nam, jak luksusowe było "Słońce", że było to kino odpowiadające europejskim standardom - przyznej dr Iwona Błaszczyk z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i podkreśla, że robi wszystko, by znaleziskiem zainteresować poznańskie firmy.
Na poznaniaków działał przede wszystkim amerykański rozmach obiektu. Kino miało 2500 m kw. i mogło pomieścić 1600 widzów. Oprócz własnej elektrowni kino, które należało do bogatego kupca Kałamajskiego, posiadało też m.in. jedyne wówczas w Polsce organy koncertowe Wurlitzera. Niestety, w czasie II wojny światowej "Słońce" uległo zniszczeniu. Do tej pory wydawało się, że całkowitemu - odkryta właśnie przy placu Wolności elektrownia jest prawdziwą sensacją.

za: http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1751745,poznan-przy-placu-wolnosci-odkryto-elektrownie,4651649,id,t,zid.html#galeria