Dwa krzyże na pojednanie
Dodane przez golddenar dnia 26 styczeń 2013
Krzyż katolicki i krzyż prawosławny postawione dzisiaj pod Olszowym Młynem w okolicach Konina, mają przypominać o bitwie, która rozegrała się w tym miejscu 22 marca 1863 roku.

Treść rozszerzona
Szacuje się, że zginęło tam wówczas około 20 Rosjan i powstańców, 80 walczących zostało rannych. Krzyże to inicjatywa prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska - Wchód w Koninie - Zdzisława Jacaszka. - Jak pokazać historię Powstania Styczniowego? Tylko tak. Przecież tu jest cmentarzysko. Naszych, powstańców chowano na cmentarzach, a w obyczaju carskich wojsk, Kozaków w szczególności, było grzebanie na pobojowisku,powiedział inicjator - Tutaj rozpoczęła się ta bitwa.
Miejsce, w którym doszło do potyczek, zostało wcześniej sprawdzone przez poszukiwaczy z Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno-Historycznego, którzy znaleźli tam pociski i łuski z czasów Powstania Styczniowego. Można je obejrzeć teraz w Muzeum Okręgowym w Koninie.

Dwa krzyże, które stanęły pod Olszowym Młynem w 150 rocznicę Powstania Styczniowego, poświęciło dwóch duchownych: katolicki i prawosławny.

Link