Złoto z Bułgarii

NewsyPrecjoza znajdowały się w największym ze 150 grobowców trackich. Trakowie byli ludem zamieszkującym w starożytności tereny dzisiejszej Rumunii i Bułgarii.

Czat

CZAT!
Codziennie od godziny 21:00,w zakładce pod bannerem,zapraszam do rozmów na Wielkopolskim czacie.Proszę o wpisywanie odpowiednich nicków-własnych,chyba że jesteś gościem i jeszcze się nie zarejestrowałeś!Zapraszam!

Skarb z epoki brązu

NewsyJest piękny, choć takim jak my zwykłym zjadaczom chleba trudno to od razu dostrzec. Ma prawie 3 tys. lat i właśnie został odkryty.

Największy meteoryt w Polsce.

NewsyPolscy geolodzy odnaleźli na terenie Rezerwatu Przyrody "Meteoryt Morasko" największy dotychczas odkryty meteoryt na ziemiach polskich. Zalegał na głębokości ponad 2 metrów. Aby go wydobyć, trzeba było użyć specjalistycznego sprzętu.

Strzał "prawiczka"

NewsyMieszkaniec miasteczka Berkhamsted po raz pierwszy w życiu wybrał się na spacer z wykrywaczem metali i znalazł jedną z największych w Wielkiej Brytanii kolekcji złotych rzymskich monet.

Arabski skarb Wikingów.

NewsyDuńskie Muzeum Bornholmu pokazało tysiącstuletni skarb Wikingów odkryty niedawno na tej wyspie. Srebrne monety arabskiego pochodzenia miały służyć do handlu z mieszkańcami terenów obecnej Polski.

Młyn wodny rodu Kostków odnaleziony...

NewsyOdkryto najstarsze znane młynowisko na Warmii i Mazurach i jedno z najstarszych na terenie Polski.

Archeologia Wielkopolski

NewsyWojewództwo wielkopolskie po niemal 30 latach od rozpoczęcia intensywnych prac terenowych zakończyło, jako pierwsze w Polsce, ewidencję stanowisk archeologicznych realizowaną w ramach ogólnopolskiego programu badawczego r11; Archeologiczne Zdjęcie Polski.

Kaliskie skarby

Skarb znaleziony w polu

Niezwykły skarb znaleźli kaliscy archeolodzy. Na dobrzeckim polu odkryto cztery kilogramy srebrnych kawałków z przełomu XI i XII wieku, dwie monety, fragmenty ozdób oraz dzban, w którym wszystko to było ukryte. Znalezisko jest jednym z większych z czasów wczesnego średniowiecza, jakie odkryto na terenie południowej Wielkopolski.

Wykopaliska na wrocławskim Nowym Targu

NewsyCiekawy artykuł.


To najbardziej sensacyjne badania archeologiczne we Wrocławiu - w mierzwie zalegającej Nowy Targ zachowały się przez 700 lat ludzkie dłonie, pieczęć papieża Benedykta XI, fałszywe kości do gry i średniowieczna lodówka. A także ślady "naszych", zanim wyrzucili ich "obcy".

FACEBOOKZdjęcia,grafika-Konin tłem fotografii!Polecam!Fotogaleria z I zlotu "nowego" WFEH


Miniony weekend upłynął niektórym bardzo miło i atrakcyjnie...Kliknij"czytaj więcej" niżej.

Ruszyły prace nad wystawą militariów!

Wystawa "Dwa wieki wojen"oficjalnie rozpoczęta.Na samym początku-Wielkie podziękowanie dla strony muzealnej za możliwość zorganizowania kolejnej,trzeciej już wystawy.Serdeczne dzięki dla człowieka bez którego cykl wystaw nie byłby możliwy-Panie Krzysztofie,"Kilo"-W imieniu swoim i wszystkich współpracujących,wielkie dzięki!Ponadto serdecznie dziękuję Pani Katarzynie Schellner,za pomoc i czas nam poświęcony.Otwarciu wystawy towarzyszyły liczne tłumy zwiedzających,a słowa dyrekcji i archeologów przyprawiły nam uśmiech na twarzy.Zaraz po uroczystym otwarciu wystawy,ciekawi eksponatów ludzie przemierzali całą salę podziwiając znaleziska z różnych wieków wojen.Znaleziska które zaprezentowaliśmy w zamkowej sali pochodzą z czasów napoleońskich,przez powstania,I wojnę światową,aż do II wojny światowej.Wszystko co znalazło się w gablotach,niegdyś było niezbędnym elementem wyposażenia lub uzbrojenia żołnierzy.Z różnych przyczyn wiele z tych przedmiotów znalazło się w ziemi,na polach bitew lub przemarszu wojsk,po to aby wieki później zostały znalezione i w naszym przypadku-Zaprezentowane rzeszy odbiorców.
Mam nadzieję,że tak jak poprzednie wystawy WFEH,ta również będzie cieszyć się sporą popularnością,i pozwoli spojrzeć na historię nieco innym,bardziej ciekawszym spojrzeniem.Zapraszam do przejrzenia fotorelacji:CZYTAJ WIĘCEJ
<

Odkrycie XV-wiecznych bierek do gry w szachy w Islandii

"Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący badania pozostałości domostw średniowiecznych rybaków i żeglarzy na stanowisku Gufuskalar na Półwyspie Snaefellsnes w zachodniej Islandii." PAP

Unikatowe odkrycie polskich archeologów w Czarnogórze

Pierścień hellenistyczny odlany z litego złota, ozdobiony rzeźbioną gemmą wykonaną z agatu odnaleźli w Risan w Czarnogórze polscy archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. PAP
Wygenerowano w sekund: 0.01
2,255,573 Unikalnych wizyt