Archeologiczne odkrycia na Świętym Krzyżu

Newsy
Archeolog Czesław Hadamik odkrył pochówki zakonników i tajemniczy piec hypokaustyczny. Odnalezione szczątki doczesne zakonników zostały złożone w krypcie kaplicy Oleśnickich i są do dyspozycji antropologów. - Po zakończeniu prac zostanie zorganizowany dla nich pogrzeb. W trumnie benedyktyńskiej zostaną złożone przy kościele na zewnątrz, przy grobie o. Czesława Bartosza OMI r11; zapowiedział superior o. Zygfryd Wiecha OMI.

Ponadto w czasie prowadzonych prac archeologicznych we wtórnym nasypie pod posadzką krużganka odnaleziono ceramikę pochodzącą z XII wieku i późniejszą oraz wiele kafli pochodzących z XVI i XVII wieku.

Odkryto także piec z czasów średniowiecza, który służył do ogrzewania pomieszczeń klasztornych i był ówczesnym akumulatorem ciepła.

- Przewodami cieplnymi ukrytymi w ścianie rozchodziło się ciepłe powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Gdy palono w piecu przewody były zamknięte, po zagaszeniu pieca otwierano te przewody, by nagromadzone ciepłe powietrze mogło dotrzeć do wyznaczonych sal, czy to infirmerii, dormitorium bądź refektarza. Podobne piece odnaleziono w Wąchocku, Jędrzejowie i Sulejowie r11; wyjaśniał dr Hadamik.
Na temat prac archeologicznych ukaże się naukowa publikacja pod kierunkiem dr. Czesława Hadamika, w której znajdą się m.in. opisy obecnie prowadzonych archeologicznych prac, także i tych wcześniejszych, jakie były prowadzone na Świętym Krzyżu.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

za: http://nauka.wiara.pl/doc/1464158.Archeologiczne-odkrycia-na-Swietym-Krzyzu

galeria: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/tngallery?Site=ED&Date=20130308&Category=GALERIA11&ArtNo=308009989&Ref=PH

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.01
2,255,559 Unikalnych wizyt