Poznań: Przy placu Wolności odkryto elektrownię przedwojennego k

Newsy
Agregat odkryto w niewielkiej, przegniłej wilgocią i grzybem oficynie na terenie posesji przy placu Wolności 6. Zabytkowa mała elektrownia, która miała działać w przypadki awarii energetycznej w mieście, ma około dwa na trzy metry i składa się z kilku części: sterowni z marmurową płytą rozdzielczą firmy "Strzała" Ewarysta Namysła, silnika dwucylindrowego firmy Dessau i prądnicy szwedzkiej ASEA (na jej tabliczce znamionowej widoczna jest swastyka).
- To odkrycie ma ogromną wartość kolekcjonersko - historyczną - podkreśla dr inż. Piotr Janicki, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Poznaniu. - Nie mieści mi się w głowie, że stało to tyle lat i nikt o tym nie wiedział!

- Uświadamia nam, jak luksusowe było "Słońce", że było to kino odpowiadające europejskim standardom - przyznej dr Iwona Błaszczyk z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i podkreśla, że robi wszystko, by znaleziskiem zainteresować poznańskie firmy.
Na poznaniaków działał przede wszystkim amerykański rozmach obiektu. Kino miało 2500 m kw. i mogło pomieścić 1600 widzów. Oprócz własnej elektrowni kino, które należało do bogatego kupca Kałamajskiego, posiadało też m.in. jedyne wówczas w Polsce organy koncertowe Wurlitzera. Niestety, w czasie II wojny światowej "Słońce" uległo zniszczeniu. Do tej pory wydawało się, że całkowitemu - odkryta właśnie przy placu Wolności elektrownia jest prawdziwą sensacją.

za: http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1751745,poznan-przy-placu-wolnosci-odkryto-elektrownie,4651649,id,t,zid.html#galeria

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.01
2,255,555 Unikalnych wizyt